pl

Kurs rubla rosyjskiego

Interesują Cię aktualne kursy walut i cena rubla rosyjskiego? Bądź cały czas na bieżąco! Poniżej przedstawiamy aktualne notowania rubla rosyjskiego w naszym kantorze internetowym.

Kurs kupna RUB InternetowyKantor.pl 0,0000
Kurs sprzedaży RUB InternetowyKantor.pl 0,0000
Kurs średni RUB InternetowyKantor.pl 0,0000
Zmiana kursu średniego (od poprzedniego notowania) -
Następna aktualizacja kursu za 0 sek.

W związku z sytuacją na Wschodzie oraz utrudnieniami w rozliczaniu transakcji wywołanymi odcięciem rosyjskich banków od systemu SWIFT serwis InternetowyKantor.pl zawiesza handel Rubla rosyjskiego.

Kurs rubla rosyjskiego - wykres

Śledź kurs rubla rosyjskiego na wykresie i obserwuj trendy
Wykres aktualizuje się w czasie rzeczywistm
Aktualny kurs RUB/PLN: 0,000

Kurs rubla rosyjskiego na wykresie jest prezentowany dla celów orientacyjnych, w oparciu o przybliżone dane i nie ma charakteru transakcyjnego tzn. nie stanowi ze strony serwisu elementu oferty ani propozycji zawarcia transakcji.

Rubel rosyjski

Rubel rosyjski w standardzie ISO 4217 oznaczony jest kodem RUB. Mniej charakterystyczny w naszych oczach jest symbol rubla używany na terenie Federacji Rosyjskiej i zapisany cyrylicą - „pyϭ”. Co ciekawe, w 2013 roku dla rosyjskiej waluty ustalono nowe oznaczenie graficzne - „₽”.

Współczesny rubel rosyjski

Waluta Rosji wzięła nazwę od słowa „odcinać/rąbać”, co jest związane ze średniowiecznym zwyczajem odcinania sztabek srebra. Stanowiły one wówczas rodzaj waluty kruszcowej i często były dzielone na 4 srebrne ruble, będące zarazem jednostką wagi kruszcu. Nazwa podjednostki RUB, czyli kopiejka, pochodzi z kolei od monet wybijanych od 1534 roku, na których widniał jeździec z kopią, czyli kopijniak.

1 rubel dzieli się na 100 kopiejek. Obecnie w obiegu znajdują się monety o nominałach 1, 5, 10, 50 ĸ oraz 1, 2, 5 i 10 rubli, a także banknoty o wartościach: 5 rubli, 10 rubli, 50 rubli, 100 rubli, 200 rubli, 500 rubli, 1000 rubli, 2000 rubli i 5000 rubli. Rewers monet zdobią ornamenty roślinne, na awersie możemy zobaczyć m.in. dwugłowego orła (herb Federacji Rosyjskiej) oraz św. Jerzego zabijającego smoka. Banknoty RUB przedstawiają zaś elementy rosyjskiej architektury.

Kurs rubla do złotówki jest istotny głównie dla przedsiębiorców, bo wymiana handlowa z Rosją stanowi całkiem dużą część polskiego eksportu. Mimo konieczności wyrobienia wiz na wyjazd za wschodnią granicę, para rubel PLN cieszy się popularnością również wśród turystów.

Rubel – historia jednej z najstarszych walut świata

Rosyjska waluta, po funcie szterlingu, jest drugą najstarszą jednostką monetarną świata nadal pozostającą w obiegu. w formie srebrnych sztabek pojawiła się już w XIII wieku, a w bilonie ruble rosyjskie zostały wprowadzone w 1704 roku za sprawą reformy pieniężnej Piotra Wielkiego. w 1922 roku pojawił się tzw. rubel radziecki. Po upadku ZSRR ceny w Rosji zostały uwolnione, a nieumiejętna polityka monetarna doprowadziła do hiperinflacji. Paradoksalnie, właśnie w tym okresie kurs rubla rosyjskiego zaczął mieć realne znaczenie, bo, w przeciwieństwie do rubla radzieckiego, można go było wymieniać na inne waluty. Kurs rubla do dolara i innych najważniejszych walut potrzebował trochę czasu, żeby się ustabilizować - stało się to dopiero pod koniec XX wieku. Wtedy Centralny Bank Rosji przeprowadził denominację, a przelicznik rubli wyniósł 1000:1. Waluta w Rosji zmieniła się też wtedy pod względem międzynarodowego oznaczenia - z RUR na RUB.

Dziś kurs rubla zależy przede wszystkim od cen ropy i gazu. Fakt, że Rosja opiera swój eksport głównie na tych surowcach sprawia, że cena rubla jest bardzo wrażliwa na kryzysy naftowe. Na to, ile kosztuje rubel wpływ mają także decyzje polityczne Rosji oraz nie zawsze skuteczne działania tamtejszego banku centralnego. z uwagi na łączące nas stosunki gospodarcze, pary PLN RUB oraz euro rubel kształtowane są też przez aktualny stan relacji politycznych, a co za tym idzie gospodarczych, Polski czy Unii Europejskiej z Rosją.

Ciekawostki związane z RUB

  • Co ciekawe, współczesny rubel rosyjski, który wszedł do obiegu pod koniec 1991 roku, przez 2 lata funkcjonował równolegle z rublem radzieckim.

  • Rosyjskie ruble obowiązywały przez jakiś czas również na terenie Polski. Było to w pierwszej połowie XIX wieku, gdy istniała tzw. Kongresówka.

  • Elementy architektury widoczne na 200 i 2000 RUB zostały wybrane w głosowaniu zorganizowanym przez Centralny Bank Rosji.

RUB
Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić!
Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00