pl

Kurs dolara kanadyjskiego

Interesują Cię aktualne kursy walut i cena dolara kanadyjskiego? Bądź cały czas na bieżąco! Poniżej przedstawiamy aktualne notowania dolara kanadyjskiego w naszym kantorze internetowym.

Kurs kupna CAD InternetowyKantor.pl 0,0000
Kurs sprzedaży CAD InternetowyKantor.pl 0,0000
Kurs średni CAD InternetowyKantor.pl 0,0000
Zmiana kursu średniego (od poprzedniego notowania) -
Następna aktualizacja kursu za 0 sek.

Kurs dolara kanadyjskiego - wykres

Śledź kurs dolara kanadyjskiego na wykresie i obserwuj trendy
Wykres aktualizuje się w czasie rzeczywistm
Aktualny kurs CAD/PLN: 0,000

Kurs dolara kanadyjskiego na wykresie jest prezentowany dla celów orientacyjnych, w oparciu o przybliżone dane i nie ma charakteru transakcyjnego tzn. nie stanowi ze strony serwisu elementu oferty ani propozycji zawarcia transakcji.

Dolar kanadyjski

Waluta Kanady według standardu ISO 4217 oznaczona jest kodem CAD. W potocznych rozmowach często można spotkać się również z określeniem „loonie“, nawiązującym do nura lodowcowego, czyli wędrownego ptaka, który widnieje na jednodolarówce.

Dolar kanadyjski dzisiaj

Kanadyjski dolar posiada taki sam symbol graficzny „$“ jak jego amerykański odpowiednik, jednak powszechnie stosowane są sygnatury C$ i CAD$. Dzięki temu, gdy sprawdzamy notowania walut w Internecie, kurs dolara kanadyjskiego można bez problemu rozpoznać. Jest to całkiem przydatne, biorąc pod uwagę, że dolar kanadyjski, mimo iż funkcjonuje tylko na terenie jednego kraju, należy do grona najpopularniejszych walut na światowych rynkach. Nikogo nie powinno więc dziwić, że kurs CAD przez wielu jest sprawdzany na bieżąco. Ponadto CAD jest wysoce ceniony jako waluta rezerwowa, co dodatkowo zwiększa zainteresowanie tym, jak zmienia się cena dolara kanadyjskiego.

Dolar kanadyjski dzieli się na 100 centów. Współcześnie w obiegu występują monety o nominałach: 1, 2, 5, 10, 25 i 50 centów oraz 1 dolar kanadyjski i dwa dolary kanadyjskie. Wśród banknotów można zaś wyróżnić m.in. 10 dolarów kanadyjskich, 20 dolarów kanadyjskich, 50 dolarów kanadyjskich oraz 100 dolarów kanadyjskich. Jako ciekawostkę można uznać fakt, że od 2011 roku emitowane są wyłącznie banknoty polimerowe, które są trwalsze od papierowych i znacznie trudniejsze do sfałszowania.

CAD - historia waluty, która opanowała monetarny chaos

Historia CAD jest ściśle związana z kolonizacją tej części Ameryki Północnej, bo poniekąd wymusiła ona wprowadzenie jednolitej waluty. Na przełomie XVII i XVIII wieku w Kanadzie równocześnie funkcjonowały bowiem funty, franki francuskie, talary hiszpańskie, a nawet pieniądze portugalskie i południowoamerykańskie. Dolary kanadyjskie po raz pierwszy zostały wyemitowane w roku 1817 przez Bank of Montreal, ale miano oficjalnej waluty całego kraju CAD zyskał 54 lata później - do tego czasu obowiązywał jedynie w górnej Kanadzie oraz Quebecu. Nowa, zuniformizowana waluta Kanady została wprowadzona w okresie międzywojennym, gdy w 1935 roku swą działalność rozpoczął Bank of Canada.

Współcześnie dolar kanadyjski uchodzi za mocną walutę rezerwową, między innymi ze względu na gospodarczą i polityczną stabilność kraju, z którego pochodzi. Na kurs CAD wpływ ma sporo czynników, wśród których znajdziemy wiele cen surowców. Dotyczy to głównie tych eksportowanych przez Kanadę - to, ile kosztuje dolar kanadyjski, będzie więc zależało m.in. od ropy naftowej, gazu ziemnego, niklu, złota, miedzi czy kobaltu. Jednocześnie dolar kanadyjski kurs ma dość czuły na zmiany w gospodarce Stanów Zjednoczonych.

Ciekawostki o Kanadzie i jej walucie

  • W pierwszym okresie kolonizacji obecnego terytorium Kanady pojawił się problem z pozyskaniem monet kruszcowych, więc w życie weszły zastępcze formy pieniądza, np. karty do gry z podpisem lokalnego gubernatora albo części muszli ślimaków.

  • Będącą wciąż w obiegu moneta 50-centowa jest prawdziwą gratką dla kolekcjonerów, co wyjaśnia powiedzenie „mieć 50 centów to jak wygrać w totolotka”. Warto przy tym dodać, że moneta ta nie zawsze jest akceptowana w sklepach.

  • W 2007 roku mennica kanadyjska wyemitowała ważącą 100 kg monetę ze złota o nominale 1 milion CAD. Jest to najdroższy w historii pieniądz kruszcowy. Na jej zakup skusiło się (tylko lub aż) pięciu inwestorów.

CAD
Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić!
Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00